دکتر حمیدرضا آیت اللهی

دکتر حمیدرضا آیت اللهی

تحصیلات: دکتری فلسفه از دانشگاه VUB ، بروکسل، بلژیک.
فوق لیسانس (كارشناسی ارشد) فلسفه غرب، دانشگاه تهران، تهران
ليسانس (كارشناسی) فیزیک كاربردی، دانشگاه تهران، تهران
مرتبه علمی: استاد پایه 19
تخصص: فلسفه دین، منطق، آراء فيلسوفان از بیكن به بعد، فلسفه علم، فلسفه سیاست، فیزیک، علم و دین
سمت:
آدرس سایت/وبلاگ شخصی: Ayatollahy.net

 • اولیاء دانش آموزان و فضای مجازی

  سخنرانی جناب آقای دکتر آیت اللهی در جمع اولیاء دانش آموزان مقطع دبیرستان دوره اول مؤسسه هدایت میزان در آبان 1395. در این سخنرانی چگونگی تعامل سازنده والدین با دانش آموزان در مورد فضای مجازی و لزوم افزایش سطح سواد رسانه ای تبیین می شود.

 • خانواده برتر

  سخنرانی دکتر حمیدرضا آیت اللهی با عنوان خانواده برتر. در این سخنرانی دکتر آیت اللهی مختصات و ویژگی های خانواده برتر از دیدگاه اسلام را تبیین می کنند. این سخنرانی در سالن دبستان پسرانه میزان و در تاریخ 29 بهمن ماه 1396 برگزار شد.

 • اختتامیه ششمین همایش بین المللی فلسفۀ دین معاصر

  سخنرانی دکتر حمیدرضا آیت اللهی در اختتامیه ششمین همایش بین المللی فلسفۀ دین معاصر. با حضور دکتر سعیدی مهر، دکتر آیت اللهی، دکتر رسولی پور و دکتر اکبری. 

 • اخلاق در مدرسه - جلسه اول بخش اول

  جلسه اول - بخش اول:

  سلسله جلسات تبیین مبانی اخلاق در مدرسه توسط جناب آقای دکتر آیت اللهی در مؤسسه فرهنگی و آموزشی میزان

 • اخلاق در مدرسه - جلسه چهارم بخش دوم

  اخلاق در مدرسه جلسه چهارم - بخش دوم:

  سلسله جلسات تبیین مبانی اخلاق در مدرسه توسط جناب آقای دکتر آیت اللهی در مؤسسه فرهنگی و آموزشی میزان

 • اخلاق در مدرسه - جلسه دوم بخش دوم

  اخلاق در مدرسه جلسه دوم - بخش دوم:

  سلسله جلسات تبیین مبانی اخلاق در مدرسه توسط جناب آقای دکتر آیت اللهی در مؤسسه فرهنگی و آموزشی میزان

 • اخلاق در مدرسه - جلسه سوم بخش سوم

  اخلاق در مدرسه جلسه سوم - بخش سوم:

  سلسله جلسات تبیین مبانی اخلاق در مدرسه توسط جناب آقای دکتر آیت اللهی در مؤسسه فرهنگی و آموزشی میزان

 • اخلاق در مدرسه جلسه پنجم - بخش سوم

  اخلاق در مدرسه جلسه پنجم - بخش سوم:

  سلسله جلسات تبیین مبانی اخلاق در مدرسه توسط جناب آقای دکتر آیت اللهی در مؤسسه فرهنگی و آموزشی میزان

 • اسلامیتِ فلسفۀ اسلامی به چیست؟

  اسلامیت فلسفه اسلامی به چیست؟ (نشست اول)

  این نشست با حضور اساتید محترم دکتر حمیدرضا آیت اللهی، دکتر محسن میری، دکتر محمد فنایی اشکوری، دکتر فیروزجایی و دکتر عبدالرزاق حسامی‌فر در تاریخ ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ برگزار گردید.

 • بررسی موقعیت های شغلیِ دانش آموختگان فلسفه

  نشست علمی تخصصی موضوع: بررسی موقعیت های شغلیِ دانش آموختگان فلسفه

  سخنران: دکتر حمیدرضا آیت اللهی

 • درسگفتار براهین اثبات وجود خدا

  دکتر حمیدرضا آیت اللهی در این درسگفتار به توضیح، نقد و بررسی براهین اثبات وجود خدا در تاریخ فلسفۀ غرب و فلسفه اسلامی میپردازد. این جلسات در سال 1390 در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در 10 جلسه ارائه شد.

 • سرگذشت فلسفه،دین وعلم درغرب-جلسه اول

  جلسه اول:

  روش دیالکتیکی یا سقراطی در فرآیند تفکر + طرح مسئله مثل افلاطون درباره مفاهیم

 • سرگذشت فلسفه،دین وعلم درغرب-جلسه دهم قسمت اول

  ز:

  مروری بر فلسفه هگل و مارکس + اگزیستانسیالیسم + کیرکگارد: توجه به هستی انسان از زاویه ای جدید، ایمان و ایمان گرایی + هایدگر:وجود انسان، درگیری وجودی، عدم، زمان

 • سرگذشت فلسفه،دین وعلم درغرب-جلسه نهم بخش دوم

  جلسه نهم - بخش دوم:

  مسیحیت و تاریخی نگری + مارکسیسم و نگاه علمی به تاریخ

 • علوم انسانی اسلامی مناظره میان دکتر حمیدرضا آیت اللهی و دکتر صادق زیبا کلام

  در این درس-گفتگو چه می‌گذرد؟

  در اين دوره كه به لحاظ در قبال هم قرار گفتن دو انديشه معتقد به علم دينی از اهميت خاصی برخوردار است، ابتدا دكتر ايت‌اللهي نظر خود را از تعارض علم و دين در سطح جامعه شناختی ترسيم كرده و با توجه به آن به بيان حدود نظريه علم دينی می‌پردازند. در مقابل حجت‌الاسلام بستان نيز نظر خود را در خصوص تلقی های حداقلی و حداكثری از علم دينی تبيين كرده و به نحوه جمع شدن ديدگاه حداقلی و حداكثري مي‌پردازند. پس از هر جلسه ارائه اساتيد محترم نقد خود را در خصوص استاد ارائه دهنده عرضه داشته و در نهايت دو جلسه را به صورت مناظره بر مبنای مقالات "جامعه شناسی اسلامی" دكتر بستان و "رويكردی اسلامی به علوم انسانی" دكتر آيت‌اللهی و نظريه اخلاق فضای مجازی دكتر آيت اللهی كه موردی از علم ديني در نظر ايشان است، سامان می‌دهند

  اين موضوعات كه تقريبا از دهه هفتاد در ايران مطرح شد مدت طولاني اي در صدر بحث‌ها و مناظرات فكری جامعه قرار داشت. اين انديشه‌ها با تلقي‌اي كه از جايگاه علم و دين دارند جهان هايي با وزن‌هاي مختلف از اين دو امر براي ما ترسيم مي‌كنند و اين دو موضوع كه حقيقتا از موضوعات مهم زندگی انسان هستند را در جايگاه مورد نظر خود قرار داده و جريان يافتن هر كدام از اين نگاه‌ها در زندگي و جامعه ما قطعا تاثيرات مهمی خواهند داشت. از تاثيرات مهم اجتماعی اين نگاه‌ها می‌توان به سياست گذاری‌های آموزشی و فرهنگی آن‌ها، تاثيرات آنها در برنامه‌ريزی آموزش عالی و... اشاره كرد كه توضيح عمق اين تاثيرات مجالی مفصل می‌طلبد.

   

  ضمنا این مناظره در سایت آپاراتنیز قابل مشاهده است.

 • عوامل گسترش میان رشته ای

  در اولین همایش بین المللی «ضرورت گفتگو در علوم انسانی: مطالعات میان رشته ای» که 26-25 آذرماه 1394 در محل دانشگاه خوارزمی برگزار شد، آقای دکتر حمیدرضا آیت اللهی سخنرانی با عنوان «عوامل فکری گسترش میان رشتگی» داشتند.

 • فراکیشی (پارادوکسی) در حافظ، نیچه و کی‌یرکگور

  فراکیشی (پارادوکس)

  این نشست با حضور اساتید محترم دکتر حمیدرضا آیت اللهی، دکتر رضا سلیمان حشمت و دکتر ریخته‌گران در خانۀ اندیشمندان علوم انسانی به تاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۶ برگزار گردید.

 • فضای مجازی و دینداری

  در این گفتار در نظر است ابتدا به علت گذار از یافتنِ مناسبات «دین و فضای مجازی» به واکاویِ نسبت «دینداری و فضای مجازی» اشاره ای شود.

 • فلسفه تکنولوژی

  فلسفه تکنولوژی

  این نشست با حضور اساتید محترم دکتر حمیدرضا آیت اللهی و دکتر رضا مصطفی تقوی در خانۀ اندیشمندان علوم انسانی به تاریخ ۱۳۹۳/۰۲/۲۳ برگزار گردید.

 • فلسفه و فیزیک

  در دانشگاه صنعتی شریف به همت دانشجویانی آن دانشگاه سلسله سخنرانی‌های ترتیب داده شد که آقای دکتر حمیدرضا آیت‌اللهی در یکی از آن سخنرانی‌ها تبیینی از نسبت فلسفه و فیزیک ارائه کردند و ضرورت دفت‌های فلسفی برای دانشجویان فیزیک را متذکر شدند.

 • فلسفۀ دین مقایسه ای و فلسفۀ میان فرهنگی

  سخنرانی دکتر حمیدرضا آیت اللهی با عنوان «فلسفۀ دین مقایسه ای در نسبت با فلسفۀ میان فرهنگی» در نخستین نشست از مجموعۀ سخنرانی های ششمین همایش بین المللی فلسفۀ دین معاصر

 • مطهری و تحلیل کانت از مدرنیته

  این نشست با حضور اساتید محترم دکتر حمیدرضا آیت اللهی، دکتر علی اکبر احمدی افرمجانی و دکتر حمید طالب‌زاده در تاریخ ۱۳۹۳/۰۲/۱۶ برگزار گردید.

 • مقایسۀ رویکرد تاریخی فلسفۀ سنتی اسلامی

  سخنرانی دکتر حمیدرضا آیت اللهی با عنوان مقایسه رویکرد تاریخی فلسفه سنتی اسلامی و غربی در دومین همایش ملی مکتب فلسفی اصفهان. 

 • ناتوانی از فلسفی نگری بجای حذف فلسفه

  گویند ارسطو روزی گفت «اگر باید فلسفی¬نگری داشت پس باید کار فلسفی کرد، و اگر نباید فلسفی¬نگری داشت بازهم باید کار فلسفی کرد». این یعنی ما را گریزی از فعالیت فلسفی نیست چرا که در حین نفی فلسفه باز ناگزیر هستیم کاری فلسفی برای نفی فلسفه کنیم.